جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فهرست عناوین مقاله
درخواست مشاوره :
بازار مسکن ترکیه در تابستان
آخرین به‌روزرسانی مطلب:
دسته بندی مقاله: داده‌های اقتصادی
با فرا رسیدن تابستان و افزایش سفر گردشگران به سواحل ترکیه، قیمت ویلاهای تابستانی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. بررسی‌های اندسکا، شرکت تحلیل بازار مسکن ترکیه در مناطق ییلاقی نشان می‌دهد که قیمت اسمی ویلاها در مناطق با تراکم بالا در یک سال گذشته افزایش یافته، اما رشد واقعی قیمت‌ها روندی نزولی داشته است. نرخ اجاره نیز در اکثر مناطق ییلاقی زیر نرخ تورم رشد داشته است.
فهرست عناوین مقاله

تحلیل بازار مسکن ترکیه در تابستان: چاناکاله در صدر اجاره املاک، و آیوالیک در صدر خرید ملک در ترکیه

 

گرایش مهاجرت به مناطق ییلاقی که با همه‌گیری کرونا و زلزله باعث افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار مسکن ترکیه در استان‌های ساحلی شد، در سال گذشته روند کاهشی داشته است. به خصوص که در دنیای تجارت، مدل دورکاری در حال جایگزینی با مدل هیبریدی است که یکی از عوامل کند شدن روند مهاجرت به شمار می‌رود. بر اساس مطالعه اندکسا این وضعیت با کاهش سرعت افزایش قیمت در بازار مسکن ترکیه نیز منعکس می‌شود. اگرچه افزایش اسمی در مناطقی که به عنوان تفرجگاه‌های تابستانی مناسب شناخته می‌شوند همچنان ادامه دارد، اما با تعدیل داده‌های تورم، به نظر می‌رسد افزایش واقعی، کاهشی شده است.

 بازار مسکن ترکیه

رونق بازار خرید ویلا در آیوالیک ترکیه: افزایش 247 درصدی قیمت در دو سال

 

در میان مقاصد محبوب گردشگری تابستانی ترکیه، آیوالیک در استان بالیکسیر شاهد رشد چشمگیر قیمت خرید ویلا در دو سال گذشته بوده است. ارزش ویلاهای فروشی در این منطقه به دلیل نزدیکی به استانبول و تقاضای بالا، 247 درصد در دو سال گذشته و 61 درصد در سال گذشته افزایش یافته است. با در نظر گرفتن نرخ تورم، رشد واقعی قیمت در آیوالیک در دو سال گذشته 42 درصد و در سال گذشته 7 درصد بوده است. قیمت متوسط ​​هر متر مربع ویلا در آیوالیک در اردیبهشت 1403 به 46 هزار و 478 لیر ترکیه و قیمت متوسط ​​یک ویلا به 5.8 میلیون لیر ترکیه رسیده است.

افزایش سالانه قیمت خانه در شهر Şile به 61 درصد رسید

 

از نظر تغییرات قیمت مسکن، بعد از آیوالیک، Şile قرار دارد، منطقه‌ توریستی تابستانی که در آن آبی دریا و سبزی طبیعت در هم آمیخته و به عنوان نزدیک‌ترین نقطه فرار استانبولی‌ها شناخته می‌شود. در حالی که افزایش قیمت خانه در این منطقه در دو سال گذشته به ۲۴۱ درصد رسیده است، این رقم برای سال گذشته ۶۱ درصد اندازه‌گیری شده است. با ارزیابی با داده‌های تعدیل شده با تورم، مشاهده می‌شود که افزایش واقعی دو ساله بازار مسکن برای فروش در Şile در حدود 47 درصد است و در صورت بررسی سالانه، قیمت‌ها به طور واقعی ۷ درصد کاهش می‌یابد.

میانگین قیمت فروش خانه در Yalıkavak بدروم 24 میلیون لیر است

 

بدروم همچنان یکی از باارزش‌ترین شهرها در بازار مسکن تابستانی است. طبق داده‌های Endeksa، افزایش قیمت خرید خانه در بدروم در دو سال گذشته 187 درصد و در سال گذشته 56 درصد است. از می 2024، قیمت خرید هر متر مربع خانه در این منطقه به 93 هزار و 598 لیر رسیده است.

بالاترین افزایش ارزش خرید خانه در بدروم در دو سال گذشته در محله Gumbet با 273 درصد ثبت شده است. از نظر قیمت فروش هر متر مربع، همچنان محله Yalıkavak جایگاه برتر خود را حفظ کرده است. میانگین قیمت واحد خانه‌های فروشی در Yalıkavak به 132 هزار و 589 لیر رسیده است و میانگین قیمت فروش به 24 میلیون لیر رسیده است. محله‌ای که کمترین قیمت فروش متوسط را در بدروم دارد، Güvercinlik است. طبق داده‌های بازار مسکن ترکیه در می 2024، قیمت مسکن در Güvercinlik به صورت سالانه 95 درصد افزایش یافته و به 7.7 میلیون لیر رسیده است.

تحلیل بازار مسکن ترکیه در تابستان

بیشترین تقاضای خرید خانه در ترکیه برای کوشی آداسی است

 

طبق آمار مِی 2024 بازار مسکن ترکیه، بیشترین تعداد خانه های ویلایی تابستانی که منتظر فروش هستند در کوش‌آداسی با 13 هزار و 124 واحد قرار دارد. پس از کوش‌آداسی، آلانیا با 7 هزار و 678 واحد، بدروم با 7 هزار و 61 واحد و فتحیه با 3 هزار و 549 واحد قرار دارند. از نظر افزایش واحدهای مسکونی، منطقه چارشی بدروم با نرخ افزایش سالانه 250 درصد در رتبه اول قرار دارد. پس از کوش‌آداسی، آنتالیا کمر با افزایش سالانه واحد مسکونی 235 درصد قرار دارد.

 

بهای اجاره خانه در ترکیه در حال کاهش است

 

افزایش بهای اجاره مسکن در مناطق ییلاقی شبیه به بازار فروش پیش می‌رود. در حالی که قیمت‌ها به صورت اسمی افزایش می‌یابد، تغییر واقعی در بسیاری از شهرها همچنان از تورم عقب می‌ماند. بهای اجاره در چاناکاله همچنان بالاتر از افزایش سالانه بهای اجاره مسکن در سراسر ترکیه باقی مانده است.

قیمت اجاره خانه در چاناکاله در سال گذشته 124 درصد به صورت اسمی و 30 درصد به صورت واقعی افزایش یافته است. قیمت اجاره هر متر مربع خانه در چاناکاله 182 لیر ترکیه بود. اجاره بها در بالیکسیر پس از چاناکاله، در یک سال 93 درصد به صورت اسمی و 12 درصد به صورت واقعی افزایش یافته است. در حالی که قیمت اجاره در سیلیوری استانبول به صورت سالانه 75 درصد به صورت اسمی افزایش یافته است در حالی که افزایش واقعی آن 1 درصد ثبت شده است.

مناطقی که در آنها شکاف بین افزایش سالانه قیمت اجاره مسکن و تورم بیشتر شده است به ترتیب عبارتند از: ازمیر/چشمه، آلاچاتی، آلانیا و بدروم. اجاره بها در این مناطق 40 تا 42 درصد به صورت واقعی کاهش یافته است.

گورکم اوقوت، مدیرعامل اندکسا، در مورد تحقیقاتی که روی مناطق ییلاقی انجام داده‌اند گفت:

کاملاً مطابق با پیش‌بینی ما در تحلیل بازار مسکن ترکیه، قیمت‌ها در این مناطق همچنان به صورت سالانه، به صورت واقعی کاهش می‌یابد. بر اساس مطالعه ما، می‌بینیم که آیوالیک در صدر قرار دارد. دلیل اصلی افزایش 247 درصدی بهای خرید خانه در آیوالیک در دو سال، موقعیت نزدیکتر آن به استانبول نسبت به سایر مقاصد در دریای اژه و مدیترانه است.

همچنین، تصادفی نیست که Şile با افزایش قیمت سالانه 241 درصد در جایگاه دوم قرار می‌گیرد، زیرا پس از زلزله بزرگ ترکیه در سال 2023، حومه استانبول به دلیل دوری از گسل‌ها، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بدیهی است که در میان همه این شهرها، بدروم را باید در جایگاه ویژه‌ای قرار داد. اگرچه افزایش دو ساله در بدروم، 187 درصد باقی مانده است، اما ارزش املاک و مستغلات در کل منطقه میانگین بالایی معادل 24 میلیون لیر دارد. می‌توان گفت تمایز بدروم از سایر مناطق به دلیل تقاضای خارجی و در نتیجه قیمت‌گذاری وابسته به دلار است.

درخواست خدمات مشاوره تخصصی

کارشناسان لینکین آماده کمک به شما هستند. می‌توانید از ظریق واتس‌اپ یا فرم تماس وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

 
سوالی دارید؟

کارشناسان لینکین آماده کمک به شما هستند. می‌توانید از ظریق واتس‌اپ یا فرم تماس وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

 
اشتراک‌گذاری
فیسبوک
توییتر
تلگرام
واتس‌اپ
پرینت صفحه
مهاجرت، زندگی و سرمایه‌گذاری در ترکیه

© تمامی حقوق برای لینکین ترکیه محفوظ است. ۱۳۹۹ – ۱۴۰۳

پروژه با موفقیت به صفحه مقایسه افزوده شد.

حداکثر ۳ پروژه را می‌توانید با یکدیگر مقایسه کنید.