جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فهرست عناوین مقاله
درخواست مشاوره :
بازار مسکن ترکیه
آخرین به‌روزرسانی مطلب:
بازار مسکن ترکیه در سال 2023 با وجود چالش‌های جهانی، عملکردی قابل قبول از خود نشان داد و با وجود کاهش 17.5 درصدی فروش نسبت به سال قبل، توانست 1 میلیون و 225 هزار و 926 واحد مسکونی را به فروش برساند. براساس داده‌های موسسه آمار ترکیه استانبول با 198 هزار و 739 واحد مسکونی فروخته‌شده، بیشترین سهم از بازار را به خود اختصاص داد.
فهرست عناوین مقاله

بازار مسکن ترکیه در سال 2023؛ کاهش فروش اما چشم‌انداز مثبت برای آینده

 

بازار مسکن ترکیه در سال 2023 با وجود چالش‌های جهانی، عملکردی قابل قبول از خود نشان داد و با وجود کاهش 17.5 درصدی فروش نسبت به سال قبل، توانست 1 میلیون و 225 هزار و 926 واحد مسکونی را به فروش برساند. براساس داده‌های موسسه آمار ترکیه استانبول با 198 هزار و 739 واحد مسکونی فروخته‌شده، بیشترین سهم از بازار را به خود اختصاص داد و پس از آن، آنکارا و ازمیر با 114 هزار و 432 و 65 هزار و 465 واحد مسکونی فروخته‌شده، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در مقابل، استان‌های اردهان با 426 واحد، هکاری با 501 واحد و تونج‌ایلی با 970 واحد، کمترین میزان فروش مسکن را داشتند.

 

فروش 138 هزار خانه در ماه دسامبر

 

فروش مسکن در ترکیه در ماه دسامبر نیز با کاهش 33.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 138 هزار و 577 واحد رسید. استانبول همچنان با 23 هزار و 714 واحد مسکونی فروخته‌شده، بیشترین سهم را در بازار مسکن ترکیه داشت و پس از آن، آنکارا با 11 هزار و 458 واحد و ازمیر با 7 هزار و 166 واحد مسکونی فروخته‌شده، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. استان هکاری با تنها 65 واحد مسکونی فروخته‌شده، باز هم کمترین میزان فروش را داشت.


کاهش 67 درصدی خرید مسکن توسط اتباع خارجی

 

فروش مسکن به خارجی‌ها که منجر به اخذ شهروندی ترکیه می‌شود نیز در ماه دسامبر با کاهش 67.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2 هزار و 64 واحد رسید. استانبول با 796 واحد، بیشترین سهم از فروش مسکن به خارجی‌ها را داشت و پس از آن، آنتالیا با 609 واحد و Mersin با 230 واحد فروش در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. آمار منتشرشده نشان می‌دهد که 44 درصد از افراد بر این باورند که رکود قیمت مسکن در ماه‌های اخیر با انتشار داده‌های تورم و افزایش حداقل دستمزد تغییر خواهد کرد.

 

بازار مسکن ترکیه

 

چشم‌انداز مثبتِ آینده بازار مسکن ترکیه

 

مدیرعامل Emlakjet، با اشاره به اینکه سال 2023 سال سختی برای ترکیه و جهان بود، گفت: «اتفاقات جهانی مانند زلزله و جنگ در سال 2023 و کند شدن خرید مسکن به دلیل افزایش نرخ بهره وام مسکن در نیمه دوم سال 2023، باعث ایجاد ابهامات در بخش املاک و مستغلات شد. اگر نرخ بهره بالا در سال 2024 ادامه یابد، روند کند شدن تعداد معاملات ادامه خواهد داشت. با این حال، ما پیش‌بینی می‌کنیم که تقاضا برای زمین به تدریج افزایش یابد و همراه با افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز، قیمت مسکن با نرخ تورم افزایش یابد.»

در مجموع، بازار مسکن ترکیه در سال 2023 با وجود چالش‌های موجود، نشان داد که توانایی سازگاری با شرایط دشوار را دارد. چشم‌اندازهای مثبتی برای آینده این بازار وجود دارد و انتظار می‌رود که قیمت‌ها با نرخ تورم یا کمی بیشتر افزایش پیدا کنند.

برای دریافت مشاوره با می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید یا فرم مشاوره را برای ما ارسال کنید.

 

درخواست خدمات مشاوره تخصصی

کارشناسان لینکین آماده کمک به شما هستند. می‌توانید از ظریق واتس‌اپ یا فرم تماس وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

 
سوالی دارید؟

کارشناسان لینکین آماده کمک به شما هستند. می‌توانید از ظریق واتس‌اپ یا فرم تماس وب‌سایت با ما در ارتباط باشید.

 
اشتراک‌گذاری
فیسبوک
توییتر
تلگرام
واتس‌اپ
پرینت صفحه
مهاجرت، زندگی و سرمایه‌گذاری در ترکیه

© تمامی حقوق برای لینکین ترکیه محفوظ است. ۱۳۹۹ – ۱۴۰۳

پروژه با موفقیت به صفحه مقایسه افزوده شد.

حداکثر ۳ پروژه را می‌توانید با یکدیگر مقایسه کنید.